Kaigerr S16 1TTE5Q7 16" Ryzen 7 7735HS 4.7GHz 16GB RAM 512GB SSD
Kaigerr S16 1TTE5Q7 16" Ryzen 7 7735HS 4.7GHz 16GB RAM 512GB SSD
PayMore Doraville
SKU:GA01-9144A-R8R2
Couldn't load pickup availability
Kaigerr S16 1TTE5Q7 16" Ryzen 7 7735HS 4.7GHz 16GB RAM 512GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Other Laptop |
| Brand | Kaigerr |
| Model | S16 |
| MPN | 1TTE5Q7 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 7 7735HS |
| Processor Speed | 4.7GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 16" |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon 660M |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Slate Grey |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Charging Port
HDMI Port
USB-C 3.2 Gen 1 Port
USB-C 3.2 Gen 2 Port
|
| UPC | 768556782314 |
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
Cosmetic condition:
This device is in good cosmetic condition overall, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without any problems, and audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.