iBuyPower i-Series Core i7-14700F 2.10GHz 32GB RAM 1TB SSD ASUS GeForce
iBuyPower i-Series Core i7-14700F 2.10GHz 32GB RAM 1TB SSD ASUS GeForce
PayMore Doraville
SKU:GA01-9196B-R8R3
Couldn't load pickup availability
iBuyPower i-Series Core i7-14700F 2.10GHz 32GB RAM 1TB SSD ASUS GeForce
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Custom Gaming PC |
| Case Brand | iBuyPower |
| Model | i-Series |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core i7-14700F |
| Processor Speed | 2.10GHz |
| Memory (RAM) | 32GB RAM |
| Memory Size + Type | 32GB (2x16GB) DDR5 |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| GPU/Graphics Card Brand | ASUS |
| GPU/Graphics Card Model | GeForce RTX 5060 Ti |
| Bluetooth | Yes |
| CD Rom Drive |
No
|
| WiFi | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Condition | Good |
| Case Serial# | B07BBC3D642A6EC2157 |
| UPC | 848604066730 |
Cosmetic condition:
The glass is in good condition with minor wear and light scuffs. The case and all sides are in good cosmetic condition with minimal wear, and all ports are clean and in good condition. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
This computer powers on and works great. It has been fully tested and reset, and Wi‑Fi was verified by performing an internet search in a web browser.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.