2026 Apple MacBook Pro 16" M5 Pro 20C GPU 4.6GHz 24GB RAM 1TB SSD MGEA4LL/A
2026 Apple MacBook Pro 16" M5 Pro 20C GPU 4.6GHz 24GB RAM 1TB SSD MGEA4LL/A
PayMore Doraville
SKU:GA01-9167A-R8R1
Couldn't load pickup availability
2026 Apple MacBook Pro 16" M5 Pro 20C GPU 4.6GHz 24GB RAM 1TB SSD MGEA4LL/A
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (M-Chip and A-Chip) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro |
| MPN | MGEA4LL/A |
| Release Year | 2026 |
| Processor Brand | Apple |
| Processor | M5 Pro |
| Processor Cores | 18C CPU |
| Processor Speed | 4.6GHz |
| GPU (Cores) | 20C GPU |
| Memory (Ram) | 24GB RAM |
| Storage |
1TB
|
| Storage Type | SSD |
| Screen Size | 16" |
| Display | Liquid Retina XDR |
| Resolution | 3456 x 2234 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? |
No
|
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Space Black |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Flawless |
| Operating System | Tahoe 26.4.1 |
| Connections |
3.5mm Audio Jack
HDMI Port
3x Thunderbolt 5 (USB-C) Port
SDXC Card Slot
|
| Cycle Count | 4 |
| Battery Condition | Normal |
| Maximum Battery Capacity | 100% |
| UPC | N/A |
| Serial# | F023VN2Y94 |
| Password | password |
Cosmetic condition:
This device is in good overall cosmetic condition, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen shows minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
I connected the unit to a WiFi network and played a video to test it; both the WiFi and audio work properly. The LCD functions normally with no damage or issues, and the keyboard has been tested with all keys working as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.